مقالات گردشگری

جاذبه های گردشگری ایران و جهان

مقالات گردشگری

جاذبه های گردشگری ایران و جهان

۱۲ مطلب در مهر ۱۳۹۵ ثبت شده است

 • ۰
 • ۰

تاریخچه : آنچه درباره زندگینامه امامزاده صالح(ع) می توان بیان کرد که ایشان از جمله امامزادگان و سادات عالی رتبه بود که بعد از شنیدن خبر ولیعهدی امام رضا(ع) از عراق به ایران مسافرت می نماید اما زمانیکه به منطقه تجریش وارد می شوند ایشان را در باغ گلشنی در زیر درخت چناری به شهادت می رسانند و در آنجا بدن این بزرگوار را به خاک می سپارند و در طی دوران مرقدی برای امامزاده صالح ساخته می شود.

امامزاده صالح یکی از بزرگترین امامزاده های ایران می باشد که در منطقه تجریش شهر تهران واقع شده است. با توجه به کتیبه ای که در بالای سردر صحن مشاهده می شود امامزاده صالح از فرزندان امام موسی بن جعفر است.

 

امامزاده صالح تهران,تاریخچه امامزاده صالح تجریش,زندگینامه امامزاده صالح

این بنا در قرن پنجم هجری ساخته شد اما در حدود سال 617 هجری بخاطر حمله مغول به ری تخریب گشت و مجددا در سال 700 هجری به دستور غازان خان بازسازی شد. هم چنین در دوران ایلخانیان، صفویه و قاجاریه قسمت هایی به اصل بارگاه اضافه گشت. ساختمان بقعه اصلی امامزاده صالح چهارگوش بوده و دارای دیوارهای قطور و مستحکم است. مساحت فضای داخلی بقعه 6.5 متر مربع می باشد. معماری به کار رفته در این بنا مربوط به قرن هفتم و هشتم هجری است.

عکس امامزاده صالح تهران

گنبد شلجمی شکل امامزاده صالح تهران با کاشی های زیبا آراسته شده که در سال 1323 هجری شمسی با تلاش استاد حسن فداکار مورد بازسازی و تعمیر  قرار گرفت. ساخت گنبد مستحکم امروزی را که در آن تزئینات و نقاشی های ظریف بکار رفته به بهادر خان نوه فتحعلی شاه نسبت داده اند. چنار قطوری در محوطه امامزاده صالح قرار داشت که به ثبت میراث فرهنگی رسیده بود و حتی گردشگران خارجی در نوشته هایشان به قدمت قدیمی درخت متذکر بودند اما در سال 1379 هجری شمسی این درخت بریده شد.

آدرس امامزاده صالح,امامزاده صالح,امامزاده صالح تجریش

در داخل حرم امامزاده صالح تجریش صندوق چوبینی قرار دارد که مربوط به اواخر دوره صفوی و افشار است. هرساله زائران زیادی از نقاط مختلف کشور به حرم امامزاده صالح وارد می شوند به همین خاطر  طرح توسعه ای از سال 1374 هجری شمسی آغاز شده که همچنان هم ادامه خواهد داشت.

آدرس امامزاده صالح,امامزاده صالح,امامزاده صالح تجریش

امامزاده صالح تجریش تهران در قدیم نیز گورستان عمومی بود که در طی سال های اخیر اثر گورها از بین رفته است و فقط چندین سنگ قبر باقی مانده است که از جمله می توان به سنگ قبر محمد ولی خان تنکابنی، سپهسالار اعظم اشاره نمود.

منبع: نشاط آوران

 • فهیمه نظری
 • ۰
 • ۰

آدرس موزه ملک,کتابخانه ملک,کتابخانه ملک تهران

تاریخچه : یکی از کتابخانه ها و موزه های معروف شهر تهران، کتابخانه و موزه ملی ملک است. این مجموعه در خیابان امام خمینی و در کنار ساختمان وزارت خارجه قرار گرفته است.
بنیانگذار موزه ملک تهران شخصی بنام حسین آقا ملک بود که در سال 1323 هجری شمسی قطعه زمین بزرگی به منظور بنا نهادن کتابخانه و موزه وقف نمود. اما اینکار در زمان حیات ایشان اجرا نشد تا اینکه طراحی آن را آستان قدس رضوی در سال 1364هجری شمسی بر عهده گرفت و ساخت آن حدود 11 سال به طول انجامید. در موزه ملک ، مجموعه آثار و اشیای متعددی مشاهده می شود.

موزه ملک,موزه ملک ایران,موزه ملک تهران

مجموعه سکه که شامل سکه هایی از دوره لیدیه تا دوران پهلوی است. هم چنین سکه هایی از دوران یونان، جانشینان اسکندر، امپراطوری بیزانس، حاکمان اسلامی و پادشاهی عثمانی در این موزه قرار گرفته است. مجموعه سکه های موزه ملی ملک تهران در حدود دو هزار عدد می باشد.

مجموعه آثار هنری موزه شامل تابلوهایی از کمال الملک، صنیع الملک، هادی خان تجویدی، لطفعلی صورتگر و نقاشان نه چندان مشهور اروپایی است. هم چنین گلدان هایی از فرانسه و مبلمانی از سوریه و هندوستان در معرض نمایش گذاشته شده است.

مجموعه هنر لاکی که شامل قلمدان های لاکی از دوره صفویه تا قاجار، قاب آیینه و سرچسبدان می باشد.

مجموعه تمبر که شامل هزاران تمبر از اولین تمبرهای منتشر شده در ایران و جهان تا به امروز است. از منحصر بفردترین تمبر موزه ملی ملک می توان تمبر ویکتور امانوئل پادشاه ایتالیا را ذکر نمود.

موزه و کتابخانه ملک

مجموعه فرش موزه ملک ایران که شامل تخته های قالی و قالیچه از نقاط مختلف ایران است که توسط زبردست ترین بافندگان ایرانی در دو قرن اخیر بافته شده اند، می باشد.

آدرس موزه ملک,کتابخانه ملک,کتابخانه ملک تهران

مجموعه آثار خوشنویسی که شامل آثاری از بزرگترین خوشنویسان ایران و اسلام است و هم چنین مجموعه بانو ملک که شامل تابلوهای نقاشی، آثار لاکی، قلمدان، نسخه های خطی و سرقلیان می باشد که بانو عزت الملک این مجموعه را به موزه ملی ملک اهداء نمودند.

آدرس موزه ملک,کتابخانه ملک,کتابخانه ملک تهران

کتابخانه ملک به عنوان یکی از معتبرترین کتابخانه های ایران و احتمالا جهان محسوب می شود. بسیاری از محققین به منظور استفاده از نسخ منحصر بفرد موجود در کتابخانه ملک به آن مراجعه می نمایند. سیستم فعلی کتابخانه ملک به صورت قفسه باز در حال ارائه خدمات به مراجعین می باشد.

منبع : نشاط آوران

 • فهیمه نظری
 • ۰
 • ۰

تاریخچه : سینما آزادی یکی از سینماهای شهر تهران است که پیش از انقلاب با نام سینما شهر فرنگ معروفیت داشت. برادران روحانی اولین صاحبان سینما شهر فرنگ بودند. این سینما در چهارراه عباس آباد تهران قرار داشت و در سال 1348هجری شمسی با اکران فیلم مارلیک شروع به کار کرد.

ضلع شمال شرقی چهار راه عباس آباد و سینما شهر فرنگ با توجه به پخش فیلم های مطرحی مثل جنگ ستارگان پر رنگ تر شد و علاقه مندان به فیلم را به این مجموعه کشاند. صف های طولانی بیانگر استقبال مردم از فیلم ها بود به طوریکه در سال 1375 هجری شمسی لقب پرفروش ترین سینمای ایران را به خود اختصاص داد.

سینما پردیس آزادی,سینما شهر فرنگ,سینماهای تهران

سینما شهر فرنگ در سال 1359 هجری شمسی و در زمان بعد از انقلاب زیر نظر سازمان مستضعفان به نام  سینما آزادی تغییر و مطرح گشت. این سینما بعد از گذشت ده سال به حوزه هنری واگذار شد.

عکس سینما پردیس آزادی

سینما پردیس آزادی دو بار دچار آتش سوزی خفیف گشت اما آتش سوزی سال 1376 هجری شمسی باعث تخریب کل ساختمان سینما شد و آن وقتی صورت گرفت که تماشاچیان در حال دیدن اولین سکانس فیلم بودند که دود آتش از کانال های هواکش وارد سالن سینما می شود و منجر به فرار تماشاچیان می شود و با وجود تلاش آتشنشانان در کمتر از بیست دقیقه به تلی از خاکستر تبدیل می شود. اما آتشنشانان سینمای شهر قصه را که در کنار سینما آزادی بود از خطر آتش گرفتن نجات می دهند.

پردیس آزادی,تاریخچه سینما پردیس آزادی,سینما آزادی

به مدت هشت سال هیچ تلاشی برای بازسازی آن صورت نپذیرفت تا اینکه حوزه هنری در سال 1376 هجری شمسی یک مسابقه معماری برای طراحان و معماران ترتیب می دهد که طرحی برای این بنا کشیده شود و در آخر بعد از داوری های صورت گرفته برنده مسابقه بابک شکوفی طراح شرکت مهندسی مشاور توان میشود.

پردیس آزادی,تاریخچه سینما پردیس آزادی,سینما آزادی

به دلیل تغییر مدیریت های مکرر علاوه بر اینکه اجرای این طرح به تعویق می افتد، طرح نیز دچار تغییرات میشود. مجموعه جدید تجاری فرهنگی سینما پردیس آزادی در طی مراسمی با حضور مدیران ارشد شهرداری تهران و نهادهای فرهنگی در سال 1385 هجری شمسی به بهره برداری می رسد.

پردیس آزادی,تاریخچه سینما پردیس آزادی,سینما آزادی

مجموعه جدید تجاری فرهنگی سینما پردیس آزادی تهران دارای 5 سالن می باشد. این سالن ها دارای ظرفیت 600 و 200 نفره است. هم چنین در سینما پردیس آزادی امکاناتی نظیر رستوران و کافی شاپ وجود دارد. در مجموعه جدید تجاری فرهنگی سینما آزادی، چهار طبقه تجاری قرار گرفته است. هم اکنون این سینما از پر بازدیدترین سینماهای کشور محسوب می شود.

منبع : نشاط آوران

 • فهیمه نظری
 • ۰
 • ۰

تاریخچه : در سال 1353 هجری شمسی به منظور برگزاری هفتمین دوره بازی های آسیایی در شهر تهران،ورزشگاه آزادی با مساحت 460 هکتار ساخته شد.

مجموعه ورزشی آزادی تهران محلی برای اجرای رشته های ورزشی، برگزاری مراسم های مختلف و تشکیل اردو های ورزشی است. استادیوم آزادی (ورزشگاه آریا مهر سابق)، ورزشگاه ملی ایران و بزرگ ترین ورزشگاه کشور و یازدهمین ورزشگاه بزرگ دنیا است.

عکس ورزشگاه آزادی تهران,مجموعه ورزشی آزادی,مجموعه ورزشی آزادی تهران

این مجموعه دارای قسمت های متعددی نظیر استادیوم فوتبال به ظرفیت یکصد هزار نفر تماشاچی، استادیوم دوچرخه سواری، پیست اتومبیل رانی، پیست موتور سواری، کارتینگ، زمین تمرینی فوتبال برای بانوان و آقایان، زمین بیسبال، زمین کری کت، کمپ تیم ملی فوتبال و فوتسال، زمین های تنیس، استخر، زمین های ورزشی تیر و کمان برای جانبازان، سالنی با ظرفیت دوازده هزار نفر،سالن ورزشی کشتی، سالن ورزشی والیبال، سالن بسکتبال، سالن وزنه برداری، سالن بانوان، دریاچه ای به منظور قایقرانی واسکی روی آب، مانژ سوارکاری و سالن بدنسازی می باشد.

هم چنین در ورزشگاه آزادی امکاناتی مثل رستوران، خوابگاه، ایستگاه آتشنشانی، ساختمان اداری، هتل المپیک و جاده تندرستی در دور دریاچه قرار گرفته است.

ورزشگاه آزادی

مساحت استادیوم یکصد هزار نفری فوتبال 141000 مترمربع می باشد. در استادیوم فوتبال دید کاملی برای همه تماشاچیان وجود دارد و حداکثر دید تماشاچی 136 متر میباشد. زمین استادیوم فوتبال از چمن طبیعی پوشیده شده و در پیرامون زمین فوتبال پیست دو میدانی، جایگاه گزارشگران صدا و سیما و محل جایگاه خبرنگاران مشاهده می شود.

آدرس ورزشگاه آزادی تهران,استادیوم آزادی,تاریخچه ورزشگاه آزادی تهران

یکی از بزرگترین صفحه های نمایش جهان در بخش شمالی استادیوم قرار گرفته است. در بخش غربی و در بالاترین سطح استادیوم نیز دستگاه های اعلان نتایج و اتاق صوت رویت می گردد. مدت زمان تخلیه استادیوم یکصد هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی 11 دقیقه می باشد. در بالای رامپ ها چهار برج نور قرار گرفته که سطح نور در زمین بازی را در حدود 1650 لوکس تأمین می نمایند.

 

آدرس ورزشگاه آزادی تهران,استادیوم آزادی,تاریخچه ورزشگاه آزادی تهران

در سطح های مختلفی از جایگاه تماشاچیان بلندگوهای متعددی تعبیه شده که نشان دهنده این است که سیستم صوتی ورزشگاه آزادی به صورت غیرمرکزی طراحی شده است. در سال 1381 هجری شمسی در سکو های طبقه اول ایزولاسیون به طور کامل انجام شد و رختکن های موجود بازسازی گشت.

 • فهیمه نظری
 • ۰
 • ۰

تاریخچه : خیابان ولیعصر تهران یکی از مشهورترین و طولانی ترین خیابان های خاورمیانه محسوب می شود. طول خیابان ولیعصر 17٫9 کیلومتر می باشد.

در زمان حکومت ناصرالدین شاه قاجار، در غرب شهر تهران چند خیابان در امتداد هم طراحی و ساخته شدند. در حقیقت اینکار باعث ایجاد هسته اولیه خیابان پهلوی یا خیابان ولیعصر امروزی شد. این خیابان در زمان حکومت پهلوی اول به صورت یکپارچه در آمد. اینکار به تصمیم رضاخان پهلوی در سال 1300 برای اتصال کاخ سعدآباد تهران به کاخ مرمر صورت گرفت. هم چنین کاشتن درختان اطراف خیابان پهلوی و کشیدن نهر به منظور آبیاری درختان در این سال شروع شد.

طول خیابان ولیعصر,طولانی ترین خیابان جهان,عکس خیابان ولیعصر تهران

خیابان ولیعصر امروزی برای نخستین بار در سال 1311 هجری شمسی قیر ریزی و آسفالت شد. خیابان پهلوی تا سال 1320 هجری شمسی جنبه خصوصی داشت و وزیران، سفرا، درباریان و خاصان از آن استفاده می کردند اما بعد از این سال، برای استفاده عموم آزاد گشت.

خیابان ولیعصر امروزی از میدان راه آهن تا میدان تجریش در منطقه شمیرانات کشیده می باشد. منطقه شمیرانات در دوره پهلوی به خاطر شکل ییلاقی اش چندان شباهتی به شکل مدرن امروزیش نداشت. به دلیل سازگاری چنار با آب و هوای مناسب تهران در اطراف این خیابان چنار کاشتند و دو حلقه چاه در سه راه زعفرانیه برای آبیاری درختان حفر نمودند. خیابان ولیعصر عج به دلیل وجود ردیف های منظم چنار شهرت جهانی پیدا کرده است. چنارهای خیابان ولیعصر تهران جزء میراث ملی کشور به شمار آمده و یکی از وظایف مهم شهرداری تهران محافظت و نگهداری از این درختان زیبا است.

منطقه خیابان ولیعصر تهران

بسیاری از بزرگراه ها و خیابان های اصلی شهر تهران در طول مسیرشان به شهرک ولیعصر مرتبط می گردد. هم چنین در طول این خیابان می توان به بسیاری از مراکز تفریحی، سینماها، موزه ها، بیمارستان ها، سفارتخانه ها، وزارتخانه ها و بویژه مراکز تجاری دسترسی داشت.

خیابان پهلوی تهران,خیابان ولیعصر,شهرک ولیعصر

از مشکلات فعلی که در منطقه خیابان ولیعصر تهران وجود دارد می توان به از بین رفتن تدریجی درختان چنار قدیمی، معماری نامتوازن در اطراف خیابان، خرابی خیابان و حرکت نامتناسب اتوبوس های تندرو و وجود افزایش تعداد جانوران موذی در مسیر آبراه های خیابان اشاره کرد.

منبع: نشاط آوران

 • فهیمه نظری
 • ۰
 • ۰

تاریخچه : پیست اسکی دیزین تهران اولین پیست اسکی در ایران می باشد که از طرف فدراسیون جهانی اسکی به منظور برگزاری مسابقات رسمی و بین المللی مورد استفاده قرار گرفته است

اگر شهروند تهرانی هستید احتمالا از محور شمشک به دیزین گذشته اید اما اگر ساکن تهران نیستید و از این راه عبور کرده اید جزء اتفاقات نادر می باشد که تجربه دیدن و آشنایی با این راه را داشته اید. اگرچه مسیر محور شمشک به دیزین از لحاظ اقتصادی با ارزش است اما این مسیر فقط در تابستان قابل استفاده می باشد و به محض اینکه برفی برای اولین بار بارش نماید این مسیر دیگر کارکردی ندارد.

پیست اسکی دیزین,پیست تهران,پیست دیزین

منطقه دیزین در شمال شهر تهران و در دامنه کوه های البرز قرار گرفته که اگر از مسیر تهران- کرج- چالوس عبور کرده باشید حتما تابلوهای معرفی آن را مشاهده نمودید. اگر در راه مسیر به دل کوه بزنید روستای ولایت رود را رویت می نمایید که به خاطر موقعیت جغرافیایی اش از دیگر روستاهای منطقه مشهورتر و زیباتر شده است.

دیزین تهران

بعد از گذشتن از روستای ولایت رود و پشت سر نهادن چند مجتمع مسکونی به پیست اسکی دیزین می رسید که در آنجا آسمان را آبی آسمانی می بینید و درخشش ستاره ها را در شب به شکلی زیبا نظاره گر هستید. لازم نیست که اهل اسکی بازی و علاقه مند به برف باشید همین که دنبال دمی آسایشید همین کافی است که به این منطقه جذاب و دیدنی سر بزنید.

آدرس پیست دیزین تهران,پیست اسکی,پیست اسکی تهران

جالب است بدانید که مهمان های زمستانه پیست دیزین علاوه بر علاقه مندان ایرانی به اسکی اکثر دیپلمات ها و کارداران سفارتخانه های خارجی در ایران هم هستند. به همین خاطر اگر مسیر مارپیچی منطقه دیزین مورد بازسازی قرار بگیرد ارزش سرمایه گذاری و اقتصادی آن چندین برابر می شود و هم چنین تردد سنگین جاده چالوس رو به کاهش می رود.

آدرس پیست دیزین تهران,پیست اسکی,پیست اسکی تهران

پپست اسکی دیزین دارای امکانات رفاهی نظیر هتل، کلبه و رستوران می باشد. هم چنین در منطقه دیزین تله کابین و پیست اسکی چمن ساخته شده است. پیست اسکی چمن دیزین در سال 1373هجری شمسی به بهره برداری رسید.

منبع: نشاط آوران

 • فهیمه نظری
 • ۰
 • ۰

تاریخچه : در موزه ماشین های اداری سفیر تهران، ماشین های اداری کشورهای مختلف قرار گرفته که قدمتی 150 ساله دارند.

موزه ماشین های اداری سفیر یکی از موزه های جالب و خصوصی در شهر تهران می باشد. در سال 1387 هجری شمسی فرشاد کمال خانی موزه ماشین های اداری را برای اولین بار در کشور ایران با سرمایه شخصی خود بنیان نهاد.

ماشین های اداری سفیر,موزه تهران,موزه ماشین های اداری

در این موزه بیش از 80نوع از دستگاه های اولیه اداری در معرض دید بازدیدکنندگان گذاشته شده که درک روند پیشرفت و گسترش این ماشین ها را نشان می دهد.

موزه ماشین های اداری سفیر

از جمله ماشین های اداری اولیه که در این موزه جمع آوری شده می توان به ماشین تحریر نوت موسیقی آمریکا به سال 1953میلادی، ماشین تحریر کیبوردی آمریکا به سال 1900 میلادی، ماشین تحریر کیبوردی آمریکا به سال1897میلادی، پرفراژ چک آمریکا به سال1888میلادی، مدادتراش آمریکابه سال1890میلادی، دستگاه پلی کپی آمریکا به سال 1908میلادی، دستگاه تلگراف سوئد به سال1908میلادی، دستگاه تلفن آمریکا مربوط به اوایل قرن بیستم، صندوق پول آمریکا به سال 1911میلادی، دستگاه ساعت زنی آمریکا به سال 1928 میلادی و مداد تراش آمریکا به سال 1906 میلادی اشاره نمود.

آدرس موزه ماشین های اداری سفیر,عکس موزه ماشین های اداری سفیر,ماشین های اداری

این موزه در زمینه ماشین های اداری تنها موزه معتبر و شناخته شده در ایران و خاورمیانه محسوب می شود. بازدید از موزه ماشین های اداری سفیر برای عموم علاقه مندان آزاد می باشد. هم چنین این موزه در مجاورت فروشگاه های اقلام اداری و در خیابان ایران شهر شمالی واقع گردیده است. گنجینه موزه ماشین های اداری سفیر جزء منحصر بفردترین نمونه ها در میان خود و هم چنین بی نظیرترین در بین مجموعه های موجود در جهان می باشند.

آدرس موزه ماشین های اداری سفیر,عکس موزه ماشین های اداری سفیر,ماشین های اداری

نگاه به مجموعه نمونه های دستگاه های اداری سفیر ما را به تأمل و تفکر در رابطه با این اختراعات به ظاهر ساده و موثر دیروز می اندازد و تلاش و کوشش های مخترعین دیروز را در به ثمر رسیدن جهانی سراسر تکنولوژی و مدرن امروزی درک نمود. در حقیقت مردمان امروز مدیون مخترعین پر تلاش و خلاق دیروز می باشند.

منبع: نشاط آوران

 • فهیمه نظری
 • ۰
 • ۰

تاریخچه : پارک جنگلی پردیسان یکی از بوستان های بزرگ در شمال غربی شهر تهران است که دارای مساحت 275 هکتار می باشد.

پارک پردیسان به خاطر  قرار داشتن چندین بزرگراه در اطرافش و هم چنین نزدیکی به میدان شهرک غرب مورد استقبال اکثر مردم در بیشتر ایام هفته شده است.

پارک جنگلی پردیسان,پارک جنگلی پردیسان تهران,پارک های جنگلی تهران

این بوستان به علت واقع شدن در مسیر بزرگراه یادگار امام به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده و پیوندش از طریق دو پل برقرار می گردد. در پارک پردیسان موزه تنوع زیستی، موزه ملی آب و باغ وحش وجود دارد. 

یکی از جذابیت هایی که در این پارک به چشم می خورد بودن موزه تنوع زیستی با انواعی از حیوانات و حشرات تاکسیدرمی شده و گاهی اوقات زنده می باشد. ساختمان سازمان حفاظت محیط زیست ایران در بخش جنوبی پارک پردیسان واقع شده است.

عکس پارک پردیسان تهران

طراحی پارک پردیسان تهران به سبک پارک جنگلی صورت پذیرفته و چشم اندازهای طبیعی، تنوع های گیاهی و روابط اکولوژیک میان عناصر سازنده زیست بوم ها برای آشنایی اقشار مختلف جامعه در حال اجرا و بهره برداری است.

حیات وحش طبیعی در پارک جنگلی پردیسان  به دو بخش تقسیم می شود. بخش اول مربوط به جانوران بومی مثل پرندگان و خزندگان می باشد و بخش دوم حیات وحش در حال اسارت است، که مربوط به سه گروه گوشتخواران، علف خواران و پرندگان می باشد.

آدرس پارک پردیسان,بوستان پردیسان,پارک پردیسان

تحقیقات و مطالعات با ارزشی در زمینه های جانورشناسی، گیاه شناسی، بیولوژیک حیات وحش و رفتارشناسی حیات وحش در مرکز تحقیقات زیست محیطی پارک پردیسان صورت گرفته است. هم چنین این مرکز تحقیقات دارای آزمایشگاه های پیشرفته و مجهز می باشد.

از دیگر امکانات پارک جنگلی پردیسان تهران می توان به کارگاه تاکسیدرمی، سالن همایش و اجتماعات، بوفه ، سالن نمایش فیلم، پارکینگ و سرویس بهداشتی اشاره نمود.

آدرس پارک پردیسان,بوستان پردیسان,پارک پردیسان

این پارک در سال 1393 هجری شمسی از طرف نهاد حفاظت از محیط زیست پارک بدون دخانیات نامگذاری گردیده شد.

بوستان پردیسان تهران بوسیله بزرگراه همت و شهرک غرب، بزرگراه شیخ فضل الله نوری، مسیل رودخانه پونک و بزرگراه حکیم محصور شده است.

 • فهیمه نظری
 • ۰
 • ۰

تاریخچه : کلیسای سرکیس مقدس یکی از کلیساهای بزرگ جامع ارامنه در شهر تهران می باشد. این کلیسا در خیابان کریم خان زند و در نبش خیابان استاد نجات الهی واقع شده است.

کلیسای سرکیس مقدس به عنوان نماد مسیحیت در تهران مطرح است. سرکیس مقدس یکی از قدیسان کلیسای حواری ارمنی بود که در اوایل قرن چهارم میلادی از سرداران ارتش روم شد اما به خاطر مسیحی بودن تحت تعقیب قرار گرفت.

کلیساهای تهران,کلیسای سرکیس,کلیسای سرکیس مقدس

ایشان به همراه پسرش به ارمنستان پناه برد اما پادشاه ارمنستان بخاطر فشار امپراطور روم آن ها را از کشور اخراج نمود سپس سرکیس و پسرش به ارتش شاپور دوم که در جنگ با کوشان ها بود در آمدند. شاپور دوم از خدمات سرکیس خشنود بود اما به دلیل اتهامی که مبنی بر تبلیغ مسیحیت در بین سپاهیان کرده شاپور دستور داد وی و پسرش و تعدادی زیادی از سربازان نیشابور را به قتل برسانند.

 

معماری کلیسای سرکیس مقدس

در تقویم کلیسای ارامنه روزی را به عنوان سرکیس مقدس اختصاص داده اند و همه ساله در این روز جوانان ارمنی مراسمی را برای وی برگزار می نمایند.

آدرس کلیسای سرکیس مقدس تهران,سرکیس مقدس,عکس کلیسای سرکیس تهران

کلیسای سرکیس توسط یکی از خیرین ارامنه به نام مارگار سرکیسیان ساخته شد و طراح  و معمار ی این بنای زیبا را مهندس آفتاندیلیان برعهده دار بود. در سال 1349هجری شمسی کار ساخت کلیسا و ساختمان های اداری پایان یافت. در این سال مقر خلیفه ارامنه تهران از مکان کلیسای مریم مقدس به اینجا منتقل شد.

آدرس کلیسای سرکیس مقدس تهران,سرکیس مقدس,عکس کلیسای سرکیس تهران

کلیسای سرکیس بر روی صفه تقریبا کوتاهی واقع شده است. پلان کلیسا سرکیس به صورت بازیلیک می باشد. بازیلیک شکلی مستطیل مانند باجهت طولی شرق به غرب می باشد. در بالای مرکز نمازخانه گنبدی مشاهده می شود و دو برج گنبدی برای ناقوسخانه کلیسا در بخش غربی و دو سمت ورودی اصلی بنا قرار گرفته است.

آدرس کلیسای سرکیس مقدس تهران,سرکیس مقدس,عکس کلیسای سرکیس تهران

دو اتاق در دو سوی محراب کلیسای سر کیس قرار دارد. نقاشی هایی از صحنه های انجیلی بر روی دیوارهای بالای محراب رویت می شود. محل گروه کر در بالکنی در قسمت ورودی اصلی کلیسا تعبیه شده است. گنبد کلیسا در ابتدا بر روی دیوارهای آن استوار بود اما به دلیل نشست سقف کلیسا ، خطر ریزش گنبد احساس شد و برای مقاوم سازی چهار ستون در زیر گنبد ایجاد گشت. بنای یادبود شهدای 1915 ارامنه و مقبره خلیفه پیشین ارامنه در محوطه این کلیسا قرار دارد.

 • فهیمه نظری
 • ۰
 • ۰
تاریخچه : پارک چیتگر یکی از بزرگترین بوستان های جنگلی است که در حاشیه غربی شهر تهران واقع شده است. مساحت این پارک 950 هکتار می باشد.
 
یکی از اهداف ایجاد بوستانی پر درخت در نزدیکی شهر تهران این بوده که بادهایی که از سمت غرب می وزند بعد از عبور از این مسیر مقدار اکسیژن هوای شهر تهران را افزایش دهند.

پارک چیتگر,پارک چیتگر دوچرخه سواری,دریاچه پارک چیتگر تهران

علاوه بر اینکه امکان طبیعت گردی و گردشگری در پارک چیتگر برای گردشگران فراهم شده امکانات ورزشی نیز از قبیل پیست اسکیت، پیست سوارکاری و پیست دوچرخه ایجاد شده است. هم چنین در این پارک مسیر ویژه برای دوچرخه سواران طراحی شده است.

پیست دوچرخه چیتگر از پیست هایی نظیر سرعت، استقامت و کوهستان بهره جسته است. پیست استقامت از مسیر سرسبز و هوای نسبتا خنک تر داخل پارک عبور کرده است. طول این پیست با مسیرهای فرعی اش در حدود 8 کیلومتر می باشد.

عکس پارک چیتگر تهران

بیشتر امکانات در بخش شرقی پارک گذاشته شده و مساحتی در حدود 253 هکتار را به خود اختصاص داده اما بخش غربی پارک چیتگر به شکل بکر و جنگلی باقی مانده و دارای مساحتی معادل 658 هکتار می باشد.

میانگین ارتفاع پارک چیتگر تهران از سطح دریا 1269 متر می باشد.

آدرس پارک چیتگر,پارک تهران,پارک جنگلی چیتگر

مساحت پوشش درختی پارک چیتگر تقریبا 734 هکتار می باشد و تقریبا 53 درصد از این پوشش را گونه های سوزنی برگ نظیر سرو خمره ای، سرو نقره ای و کاج الداریکا اختصاص داده و حدود 47 درصد از درختان شامل اقاقیا، زبان گنجشک، چتری، ارغوان و غیره در برگرفته شده است.

آدرس پارک چیتگر,پارک تهران,پارک جنگلی چیتگر

دریاچه چیتگر در مجاورت بوستان سرسبز چیتگر قرار گرفته است. به دلیل بی احتیاطی در امر روشن کردن آتش از سوی برخی از گردشگران سبب ایجاد آتش سوزی در این پارک شده و به همین دلیل در نزدیکی این پارک یک ایستگاه آتش نشانی به بهره برداری رسیده است.

پارک جنگلی چیتگر به وسیله زمین های چیتگر، آزادراه تهران – کرج، آزاد شهر و پیکان شهر و منطقه خرگوش دره محصور شده است.

 • فهیمه نظری